Všeobecné informace

VŠEOBECNÉ INFORMACE O PŘÍPRAVNÉ TŘÍDĚ

Přípravná třída je určena přednostně dětem s odkladem školní docházky. Děti jsou přijímány na žádost zákonného zástupce, na doporučení pedagogicko psychologické poradny a po vydání rozhodnutí ředitele školy.

Hlavním cílem přípravné třídy je duševní a tělesný rozvoj dětí, rozvoj komunikačních dovedností, sociálních vztahů, předcházení specifickým poruchám učení a příprava na bezproblémový vstup do prvního ročníku základní školy.

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro přípravnou třídu vychází z rámcově vzdělávacího programu jako doporučeného vzdělávacího programu MŠMT.

Přípravná třída spolupracuje s pedagogicko psychologickou poradnou formou návštěv pracovnic PPP ve třídě a formou odborných přednášek pro učitelky přípravných tříd na pracovišti poradny.

Ve vzdělávání dětí je kladen důraz na rozvíjení smyslového vnímání, prevenci vadné výslovnosti, grafomotorická cvičení a předcházení specifickým poruchám učení. Zvláštní důraz je kladen na individuální práci s dítětem nebo práci v menších skupinkách. Většina činností probíhá hravou formou.

Denně je ve třídě zařazována preventivní logopedická péče. Prevence poruch a vad výslovnosti je na místě pokud nejsou ještě zafixovány vadné mluvní stereotypy. Rodiče budou včas upozorněni na případnou nutnost docházky k logopedovi.

Nástup do školy znamená pro dítě s výraznější vadou výslovnosti větší zátěž než pro ostatní. Vada výslovnosti se samozřejmě promítá do výuky čtení a psaní. Dítě čte špatně. Píše tak, jak vyslovuje. Tyto potíže mohou vést ke vzniku specifických poruch učení (dyslexie, dysortografie - poruchy čtení a pravopisu).

Prevence specifických poruch učení je prováděna pomocí speciálních metod, her, cvičení a speciálních didaktických pomůcek.

Přípravná třída na ZŠ Vybíralova má již svou tradici. Ve školním roce 2014/2015 jsme otevřeli další přípravnou třídu s počtem 15 žáků.

Naše zkušenosti, ohlasy rodičů a učitelek prvních ročníků potvrzují, že se úsilí během nultého ročníku vyplácí. Pozitivní je také zkušenost, že děti, které mají potíže např při soustředěné pozornosti nebo s hyperaktivitou, se během prvních měsíců znatelně zklidní. Výhodou pro tuto specifickou práci je snížený počet dětí ve třídě a možnost prolínání bloků s učením s bloky relaxačními. Každé dítě zjistí, že učení může být příjemné a zábavné, na školu se aklimatizuje a získá k ní svůj vztah. Děti nejsou klasifikovány, hodnocení je slovní. Na konci roku se mohou těšit na slavnostní předání Pochvalného listu.

Vzdělávání je přizpůsobena také učebna, která je rozdělena na pracovní a relaxační část. Učebny přípravných tříd jsou umístěny v klidné zóně pavilonu A v blízkosti šaten, školní jídelny, družiny i tělocvičen. S našimi učebnami sousedí pouze třídy prvních ročníků.

Dění ve třídě se snažíme co nejvíce přiblížit rodičům na třídních schůzkách a individuálních konzultacích. Spolupráce s rodinou je pro nás velmi důležitá.

Třída je v provozu denně od 7.40 do 11.40 hodin. Rodiče mají možnost využít pro své dítě ranní i odpolední školní družinu.